Schengen Vizesi Nedir: Schengen Vizesi Uzmanı 0507 505 86 55

0212 227 00 51

Etiketler: , , , ,

Schengen Vizesi Nedir?

1995’te Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmışlardır. Schengen bölgesi dışında kalan sınır kontrollerinde de ortak vize uygulamaları, polis kontrolleri ve yargı uygulamaları hayata geçirilmiştir.

Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Bulgaristan, İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı kural ve uygulamaları benimsemişlerdir.

Schengen bölgesine üye ülkelerden birinde alınan schengen vizesi ile girildiğinde anlaşmaya taraf olan bütün ülkelerde serbestçe seyahat hakkına sahip olabilirsiniz. Schengen vizesi başvurusu esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de eğer birden çok ülkeye giriş yapılacak ise ilk giriş yapılacak ülkeye veya en uzun süre kalınacak ülkeye schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır.  Ayrıca başvuru formunda ilk giriş yapacağınız ülke mutlaka belirtilmelidir. Mesela Almanya’ya seyahat etmek için Yunanistan Konsolosluğuna yapılan vize başvuru sonucunda vize alınsa bile alınan Schengen vizesi ile direkt olarak Almanya’ya giriş yapmak mümkün değildir. Ancak Yunanistan’a giriş yapıp daha sonra direk Almanya’ya veya diğer schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün olabilir.  Schengen bölgesinde kalış süreniz pasaportunuza basılı olan tarihler ile sınırlıdır. Schengen ülkeleri ortak SIS (SBS) veya Schengen Information System (Schengen Bilgi Sistemi) adı verilen ortak veri tabanını kullanmaktadır. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı verilen kişiler hakkında bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve her Schengen vizesi başvurusu sırasında üye ülkelerin yetkili makamları bu veri bankasını kullanırlar. Önceki seyahatlerinizden birinde Fransa’da trafik kurallarının ihlal etmiş olmanız bile sizin Almanya’ya yapacağınız Schengen vize başvurusu ret ile sonuçlanmasına sebep olabilir. Schengen vize süreniz aşmanız durumunda süreye ve Vize türünüze bağlı olarak para cezası ve 3 ile 5 yıl arası schengen vize başvurusu otomatik olarak ret edilmesine sebep olabilir. Kesinlikle vize süreniz dolmadan önce konsolosluğa başvuru yaparak gerekçenizi belirtmeniz ve daha sonraki vize başvurularında vizenizi uzatmanızın gerekçesini konsolosluğa ibraz etmeniz gerekmektedir. Schengen vizesi kalış izninizi aşmadan Schengen bölgesinden ayrılmanız menfaatinize olacaktır. Aksi takdirde daha sonraki başvurularda ek belgeler sunmak zorunda kalabilir ve uzun değerlendirilme süreci yüzünden seyahat planlarınız aksayabilir ve hatta ve konsolosluğa mülakata çağırılabilirsiniz.

8 responses on “Schengen Vizesi Nedir?

 1. Can diyor ki:

  Oncelikle vereceginiz cevaptan dolayi tesekkur ederim.Size bir konu hakkinda danismak istiyorum.Yunanistandan 6 ay vize aldim 3 ay kalma sureli kasim ayinda yunanistana gittim ve geldim sonra fransaya geldim suan fransadayim 2014 subat ayinda vixemin oturum suresi bitiyor bunu burdaki turk konsoloslugundan uzatabilirmiyim.Uzatabilirsem nekadar uzatabilirim prosudur nasil Eger vize ihlali yaparsam ne olur ( 3,4 gun) eger beni bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler..iyi aksamlar..

  • admin diyor ki:

   iyi günler Can Bey,
   Kesinlikle 90 günlük kalış izninizi aşmayın. yurt dışında vize uzatma işlemi yapılmamaktadır. Ancak hayati önem arz eden bir durum olması durumunda uzatmaya izin verilmektedir. Schengen vizesi için verilen kalış izninizi aşmanız durumunda hem para cezası hemde aştığınız süreye bağlı olarak schengen bölgesine giriş yasağı uygulanmaktadır. Daha sonra yapacağınız schenegn vize başvurunuzun red edilme ihtimali hayli yüksek olacaktır.

 2. Oktay diyor ki:

  Merhabalar sayın admin ben yunanistandan 6 aylık multi schengen vizesi aldım suan makedonya dayım bu vize ile makedonyadan bulgaristana girebilirmiyim acaba msj ma erken dönüs yaparsanız sevinirim simdiden cvbnız icin cok tesekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Oktay bey,
   Yunanistan schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. İyi seyahatler dileriz.

 3. Niyazi diyor ki:

  Merhaba sayın admin,
  Benim sorum, 3 aylık schengen vizesi aldık diyelim, ve hastalıktan dolayı yurtdışına cikmadik, bunu konsolosluğa bildirmek zorundamiyiz?, bildirmezsek ne olur?

 4. birgül yıldırım diyor ki:

  merhaba,
  dayımın daveti üzerine avusturya vizesi aldım 14 şubatta giriş yaptım 15 martta vizem bitiyor ben bu vizeyi uzatabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim…acil cevap verirseniz memnun olurum

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Schengen vizesi uzatma işlemi sadece dil okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin eğitim sürelerini uzatmak istemeleri koşulu ile gerçekleştirebilir. Ayrıca istisnai durumlarda (hastalık, kaza vs.) konsolosluklar duruma göre ek kalış izni verirler. Bu durumlar haricinde yapılması gereken ülkenize dönüş yapıp tekrar vize başvurusunda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>