Schengen Vizesi Nedir: Schengen Vizesi Uzmanı 0507 505 86 55

0212 227 00 51

Etiketler: , , , ,

Schengen Vizesi Nedir?

1995’te Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmışlardır. Schengen bölgesi dışında kalan sınır kontrollerinde de ortak vize uygulamaları, polis kontrolleri ve yargı uygulamaları hayata geçirilmiştir.

Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Bulgaristan, İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı kural ve uygulamaları benimsemişlerdir.

Schengen bölgesine üye ülkelerden birinde alınan schengen vizesi ile girildiğinde anlaşmaya taraf olan bütün ülkelerde serbestçe seyahat hakkına sahip olabilirsiniz. Schengen vizesi başvurusu esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de eğer birden çok ülkeye giriş yapılacak ise ilk giriş yapılacak ülkeye veya en uzun süre kalınacak ülkeye schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır.  Ayrıca başvuru formunda ilk giriş yapacağınız ülke mutlaka belirtilmelidir. Mesela Almanya’ya seyahat etmek için Yunanistan Konsolosluğuna yapılan vize başvuru sonucunda vize alınsa bile alınan Schengen vizesi ile direkt olarak Almanya’ya giriş yapmak mümkün değildir. Ancak Yunanistan’a giriş yapıp daha sonra direk Almanya’ya veya diğer schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün olabilir.  Schengen bölgesinde kalış süreniz pasaportunuza basılı olan tarihler ile sınırlıdır. Schengen ülkeleri ortak SIS (SBS) veya Schengen Information System (Schengen Bilgi Sistemi) adı verilen ortak veri tabanını kullanmaktadır. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı verilen kişiler hakkında bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve her Schengen vizesi başvurusu sırasında üye ülkelerin yetkili makamları bu veri bankasını kullanırlar. Önceki seyahatlerinizden birinde Fransa’da trafik kurallarının ihlal etmiş olmanız bile sizin Almanya’ya yapacağınız Schengen vize başvurusu ret ile sonuçlanmasına sebep olabilir. Schengen vize süreniz aşmanız durumunda süreye ve Vize türünüze bağlı olarak para cezası ve 3 ile 5 yıl arası schengen vize başvurusu otomatik olarak ret edilmesine sebep olabilir. Kesinlikle vize süreniz dolmadan önce konsolosluğa başvuru yaparak gerekçenizi belirtmeniz ve daha sonraki vize başvurularında vizenizi uzatmanızın gerekçesini konsolosluğa ibraz etmeniz gerekmektedir. Schengen vizesi kalış izninizi aşmadan Schengen bölgesinden ayrılmanız menfaatinize olacaktır. Aksi takdirde daha sonraki başvurularda ek belgeler sunmak zorunda kalabilir ve uzun değerlendirilme süreci yüzünden seyahat planlarınız aksayabilir ve hatta ve konsolosluğa mülakata çağırılabilirsiniz.

16 responses on “Schengen Vizesi Nedir?

 1. Can diyor ki:

  Oncelikle vereceginiz cevaptan dolayi tesekkur ederim.Size bir konu hakkinda danismak istiyorum.Yunanistandan 6 ay vize aldim 3 ay kalma sureli kasim ayinda yunanistana gittim ve geldim sonra fransaya geldim suan fransadayim 2014 subat ayinda vixemin oturum suresi bitiyor bunu burdaki turk konsoloslugundan uzatabilirmiyim.Uzatabilirsem nekadar uzatabilirim prosudur nasil Eger vize ihlali yaparsam ne olur ( 3,4 gun) eger beni bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler..iyi aksamlar..

  • admin diyor ki:

   iyi günler Can Bey,
   Kesinlikle 90 günlük kalış izninizi aşmayın. yurt dışında vize uzatma işlemi yapılmamaktadır. Ancak hayati önem arz eden bir durum olması durumunda uzatmaya izin verilmektedir. Schengen vizesi için verilen kalış izninizi aşmanız durumunda hem para cezası hemde aştığınız süreye bağlı olarak schengen bölgesine giriş yasağı uygulanmaktadır. Daha sonra yapacağınız schenegn vize başvurunuzun red edilme ihtimali hayli yüksek olacaktır.

 2. Oktay diyor ki:

  Merhabalar sayın admin ben yunanistandan 6 aylık multi schengen vizesi aldım suan makedonya dayım bu vize ile makedonyadan bulgaristana girebilirmiyim acaba msj ma erken dönüs yaparsanız sevinirim simdiden cvbnız icin cok tesekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Oktay bey,
   Yunanistan schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. İyi seyahatler dileriz.

 3. Niyazi diyor ki:

  Merhaba sayın admin,
  Benim sorum, 3 aylık schengen vizesi aldık diyelim, ve hastalıktan dolayı yurtdışına cikmadik, bunu konsolosluğa bildirmek zorundamiyiz?, bildirmezsek ne olur?

 4. birgül yıldırım diyor ki:

  merhaba,
  dayımın daveti üzerine avusturya vizesi aldım 14 şubatta giriş yaptım 15 martta vizem bitiyor ben bu vizeyi uzatabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim…acil cevap verirseniz memnun olurum

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Schengen vizesi uzatma işlemi sadece dil okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin eğitim sürelerini uzatmak istemeleri koşulu ile gerçekleştirebilir. Ayrıca istisnai durumlarda (hastalık, kaza vs.) konsolosluklar duruma göre ek kalış izni verirler. Bu durumlar haricinde yapılması gereken ülkenize dönüş yapıp tekrar vize başvurusunda bulunmaktır.

 5. sinem diyor ki:

  Merhaba
  Temmuz 28 de Almanya Münihe gitmek için bilet aldık Kuzenim orda okuyor oradan onuda alıp direkt fransa ya geçip ağustos 2 de turla ( turu Türkiye’den satın aldık ) Fransa nice’den başlayıp italya da sonlandıracağız 8 gün 7 gece. Şimdi bir çok vize danışmanıyla görüştüm en çok italya ve fransada kalacağın için İtalya konsolosluğundan almalısın dediler.başka bir vize şirketi ise Almanya dan davet iste italyan konsolosluğundan çoklu al dedi. en son söylenen ise Almanya dan başvurunu yap olmazsa italya dan da denersin. Benim ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim. Çok karıştığı için karar veremiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba,

   28 Temmuz – 2 Ağustos arasında toplam 6 gün Almanya’da kalacağınız için en uzun Almanya’da kalacaksınız bu plana göre daha sonra da 8 gün 7 gecede Fransa ve İtalya’da kalacaksınız. Schengen vize başvurunu Almanya’dan yaparak diğer seyahatlerinizi de konsolosluğa bildirirseniz toplam seyahatiniz için gerekli schengen vizesi alabilirsiniz.

 6. nazlı diyor ki:

  merhaba

  15 haziran 1 yıllık schengen vizemiz doluyor.Geçen yılki vizeyi Almanya için almıştık.Yılda 3 defa 1 er haftalığına almanyaya seyahet ediyoruz.
  Bu yıl tekrar almanyaya gideceğiz fakat vizeyi aldıktan hemen sonra yunan adalarına geziyi düşünüyoruz.

  Vizeyi yeniletmek için Yunansitan çıkışı için mi Almanya çıkışı için mi almak gerekir.

  geçen yıl 1 yıl verilen vize bu sene daha fazla verilebilir mi.

 7. fırat diyor ki:

  Öncelikle merhaba ben italya vizesi ile yunanistana giris yapacagim fakat yunanistana giris yaptigim gun italyaya ucacagim yunan polisinin herhangibir terslik cikarma durumu olabilir mi acaba?simdiden tesekkurler

 8. Banu diyor ki:

  Sayın yetkili merhaba.. Annemle babamın şuan 2 yıllık Italya vizesi var. Ama Ilk gidecekleri yer Fransa , 26.haziran günü gidiyorlar ve bir tur organizasyonu ile beraber… Fransa bu konuda herhangi bir problem çıkartır mı? Bu arad Daha önce başka ülkelerden aldıkları vize ile Avrupa ülkelerine giriş çıkış yaptılar… Fransa daki görevleilerin sınır dışı etme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Fransa sınır polisi italya schengen vizesi ile ülkelerine giriş yapmalarına izin vermeyebilirler. Kural gereği ilk önce italya’ya giriş yapmaları gerekir. Son günlerde özellikle İtalya’dan alınan schengen vizeleri ile Almanya, Fransa ve Hollanda ülkelerine giriş yapmak isterken, sınır polisleri ülkeye giriş izni vermediği ve hatta schengen vizelerini iptal ettiği yönünden telefonlar alıyoruz. Biz kesinlikle vize ihlali yapmamanızı tavsiye ederiz. iyi günler dileriz

 9. Oğuzhan diyor ki:

  Merhaba,

  İlk defa vize aldım ve 20 gün süre içerisinde 6 günlük kullanım hakkı verdiler,
  Benim sorum şu : 20 gün içinde 5 gün italyaya gittikten sonra TR dönüp daha sonrada bu 20 gün dolmadan tekrar 4 günlüğüne hollandaya gitmem mümkünmüdür?
  Vize süremin dolduğu günle hollanda programımın bittiği gün ile aynı. Tekrar schengen vizesine başvursam zaten o tarihlerde vizeli olarak gözüküorum fakat kullanabilcegim gün sayısı 6 oldugundan dolayı kafam karıstı bu 6 günlük süre Türkiye ye döndüğümde sıfırlanırmı acaba ?

  • admin diyor ki:

   Merhaba,

   20 gün içerisinde toplam 6 gün kalış iznin olduğu için 5 gün İtalya’da 4 gün Hollanda’da kalamazsın. 5 gün kaldıktan sonra sadece 1 gün kalış izni kalıyor. Onu da kullanabilmen için schengen vizenin çok girişli(multi) ya da 2 girişli olması gerekir. Hollanda sınır polisine 1 günlük seyahat planı mantıklı gelmeyeceği için ülkeye girişine izin vermemeyebilirler. Benim tavsiyem 6 gün İtalya’da kalıp Hollanda için tekrar schengen vize başvurusunda bulunmanız olur. İtalya Schengen vizesi’nin Kalış izni sona erdiği için Hollanda konsolosluğuna schengen vizesi başvurusunda bulunmanda herhangi bir sorun olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>